Gør din hund tryg ved andre hunde og mennesker
Et individuelt forløb til dig, der vil afhjælpe problemer såsom udfald – f.eks. på gåturen og når du har gæster.
Har din hund adfærdsproblemer såsom angst, usikkerhed eller overdreven gøen?
Mange hundeejere oplever, at deres firbenede ven kan virke urolig eller stresset, men det behøver ikke at være sådan. Tryghed er fundamentet for en glad og velafbalanceret hund. En tryg hund føler sig sikker i sine omgivelser, stoler på sine ejere og har lettere ved at tackle udfordringer i hverdagen. Når en hund føler sig usikker, kan det føre til problemadfærd som gøen, aggressivitet eller flugtreaktioner. Derfor er det vigtigt at forstå og arbejde med hundens behov, så vi kan skabe de bedste betingelser for trivsel.
Jeg tilbyder et individuelt forløb, der handler om at skabe tryghed – for dig og din hund – og at opbygge en relation baseret på tillid og forståelse.
Gennem mit arbejde med hundetræning og adfærdsrådgivning hjælper dig dig med at forstå, hvad der kan skabe utryghed hos din hund, og hvordan vi kan afhjælpe det. Hver hund er unik, og det samme er løsningen. Målet er altid at gøre din hund tryg, så I sammen kan få en roligere og mere harmonisk hverdag.
Dette er indkluderet i forløbet
-
Online opstartsmøde på 1-1,5 time, hvor vi kigger på videoer af din hund og taler om problematikkerne.
-
Respons på video, mail, sms og telefon under forløbet.
-
Kørsel til Ringsted er inkluderet i prisen.
-
Mulighed for yderligere vejledning i den lukkede Facebook-gruppe.
Pris: 3630 kr
Den fysiske træningen foregår som udgangspunkt i Ringsted, dog vil typisk den sidste gang være i dit eget nærmiljø.
Du føler dig fanget...
... fordi du ikke rigtigt kan tage nogle steder hen med din hund. Den laver måske udfald over for hunde, cyklister, joggere, mv.
Det er utroligt svært at få hunden passet, for...
... du skal forklare 1000 ting til hundepasseren, hvis de skal undgå triggere.
Du bliver utryg...
... når du skal have besøg, fordi din hund gør og knurrer af gæsterne.
OFTE STILLEDE SPØRGSMÅL
Du skal vælge ‘Gør din hund tryg-forløbet’, hvis du mere er til at få hjælp, der kan tilpasses dig og din hunds individuelle behov her og nu. Og hvis du gerne selv vil have medindflydelse på, hvornår vi skal starte og træne. Er du stadig i tvivl, er du velkommen til at ringe til mig på tlf. 29 89 82 12.